Palivo, olej, tekutiny
Oktanové číslo Tisk Email
Středa, 31 Říjen 2012 14:47

oktanove_cisloOktanové číslo (OČ) vyjadřuje odolnost paliva proti samozápalům při kompresi ve válci zážehového motoru. Patří mezi základní charakteristiku paliva, jejíž hodnota se udává v jeho označení. 

Oktanové číslo je založeno na dvou uhlovodících, mající naprosto rozdílné antidetonační vlastnosti. Jsou to iso-oktan C8H18 a n-heptan C7H16. Iso-oktan má vysokou odolnost proti samozápalům a jako čistý dává oktanovému číslo hodnotu 100. Detonační odolnost n-heptanu je velice nízká a čistý má OČ 0. Oktanové číslo je tedy definováno poměrem těchto dvou látek. Vezmeme-li např. známé palivo Natural 95, jehož OČ je jak název napovídá 95, ekvivalentem bude objemových 95% iso-oktanu a 5% n-heptanu.

Celý článek...
 
Výroba motorových olejů Tisk Email
Neděle, 15 Srpen 2010 21:02
Tento článek navazuje na předchozí o výrobě a vlastnostech základových olejů. Stejně jako výroba základových a motorových či převodových olejů může být na sobě zcela nezávislá, tak i tyto dvě problematiky bude lépe zpracovat ve dvou oddělených článcích.
Celý článek...
 
Pečeť kvality Tisk Email
Pátek, 09 Červenec 2010 12:09

pecet kvalityPečeť kvality je ochranná známka, informující zákazníka čerpací stanice o tom, že natankuje kvalitní pohonné hmoty. Jejich kvalita je pravidelně kontrolována nezávislou celosvětově uznávanou společností SGS a jsou dlouhodobě ve shodě s platnými evropskými normami. Každá čerpací stanice, která je zapojena do Programu Pečeť kvality, má známku pouze propůjčenou, takže jí může být v případě zhoršení kvality prodávaných pohonných hmot odebrána. Pravidelná kontrola zajišťuje, že motorista může bez obav tankovat u čerpacích stanic označených Pečetí kvality. Pokud by přeci jen došlo k jakýmkoliv problémům, může si být motorista jistý, že jeho reklamace bude profesionálně vyřízena.

Celý článek...
 
Když se řekne: základové oleje Tisk Email
Čtvrtek, 20 Květen 2010 10:41
základové olejeO výrobě mazacích a zejména motorových olejů kolují mezi laickou (ovšem někdy i odbornou) veřejností určité informace, kterým se skutečný odborník podivuje a začne přemýšlet, kde se vůbec mohly vzít a kdo je vymyslel.
 

Celý článek...
 
Kvalita a značení paliva Tisk Email
Středa, 14 Leden 2009 13:22

kvalita a znační palivS vývojem automobilů a cílem stále vyššího výkonu, nižší spotřeby a emisí přichází požadavek na zvyšující se kvalitu paliva. Pojem kvalita je možné vysvětlit jako soubor vlastností, které palivo musí splňovat, aby s ním byl motor schopen dlouhodobě, spolehlivě, ekonomicky a ekologicky pracovat.

Celý článek...
 gototop