Podvozek a kola
Nazávislé zavěšení kol – lichoběžníkové a MacPherson Tisk Email
Neděle, 13 Květen 2012 18:20

Lichobeznik_a_MacPhersonLichoběžníkové a MacPherson zavěšení kol patří u přední nápravy osobních automobilů mezi často používané typy. Oba se však dají použít i na zadní. Termín nezávislé zavěšení popisuje systém, který umožňuje připevnit kola k rámu u něhož pohyb jednoho kola nemá vliv na ostatní. Zavěšení zachycuje síly boční, síly od pohonu, brzdění a zatížení nákladem.

 

Celý článek...
 
Geometrie zavěšení kol Tisk Email
Čtvrtek, 29 Březen 2012 21:55

Geometrie zavěšení kolPod pojmem geometrie zavěšení kol rozumíme soubor úhlů nastavující kolo a jeho závěs  vůči vozovce. Geometrií stanovujeme vlastnosti vozu v přímém směru, stabilitu v zatáčkách, opotřebení pneumatik a v neposlední řadě také valivé odpory, tedy spotřebu paliva. V následujících řádcích si povíme něco o sbíhavosti, odklonu kola, poloměru rejdu, závleku, záklonu a příklonu rejdové osy.

Celý článek...
 
Brzdy II Tisk Email
Neděle, 11 Prosinec 2011 22:00

Brzdy_IIV minulém článku věnovaném brzdám jsme se zabývali brzdovým systémem jako celkem a pak samotnými brzdami. Nyní se zaměříme na část, která brzdnou sílu zvyšuje, tady posilovač a člen, který ji rozvádí do okruhů – hlavní válec.

Celý článek...
 
Brzdy I Tisk Email
Čtvrtek, 27 Leden 2011 07:06
Brzdy
Úkolem brzd je zajistit spolehlivé zpomalování vozidla, přibrzďování až do zastavení a  zabránění pohybu při parkování. Princip činnosti spočívá v tření rotující části a třecího, brzdného členu, čímž se kinetická energie mění v teplo. V osobních automobilech se používají brzdy hydraulické, proto se jim budeme nadále věnovat.
Celý článek...
 
Změna rozměrů kola Tisk Email
Pátek, 26 Únor 2010 22:02

zmena rozmeru kola

Tvrzení, že kola dělají auto je známo snad jak auto samo. Větší profil, větší ráfky, nebo naopak menší. Plecháče, hliníky, každému vyhovuje něco jiného. Schválené rozměry kol jsou definovány ve velkém technickém průkazu, ale najde se určitě i spousta těch, kteří se řídí spíše svým přáním, než přesně tím, co je definováno výrobcem.

Celý článek...
 
Test zimních pneu Tisk Email
Úterý, 20 Leden 2009 20:38

Zima je v plném proudu a většina řidičů má již dávno přezuto. Podívejme se společně na dva rozměry pneumatik, které jsou v našich končinách nejrozšířenější. 185/60 R14 známý především ze Škody Fabia a 195/65 R15 zastoupený ve Škodě Octavii, Volkswagenu Golf, nebo třeba v Kii C’eed.


Celý článek...
 
Pneumatiky - provoz Tisk Email
Čtvrtek, 13 Listopad 2008 14:16

Pneumatiky-provoz Volné pokračování článku Pneumatiky - konstrukce

Celý článek...
 
Pneumatiky - konstrukce Tisk Email
Pondělí, 10 Listopad 2008 09:52

Pneumatiky-konstrukcePneumatiky jsou konstruovány z nejrůznějších druhů materiálů, převážně pryžových směsí, které mají výkonnostní vlastnosti důležité pro správnou funkci. Vlastnosti komponentů se v průběhu času mění v závislosti na stáří, vystavovanému počasí, provozních podmínkách a mnoha dalších vlivech. Zkusíme si v tomto článku pneumatiku popsat a rozebrat její funkci.

Celý článek...
 gototop